reklama

Na lyže do Gruzínska (2014 dec).

Gruzinsko, Skialp, lyze, spoznavacka...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Možno ste už počuli tú legendu, ale pre istotu ju zopakujem...

Keď boh stvoril zemeguľu, nadelil každej národnosti nejaký kus zeme. Pre seba si nechal taký maličký ale najkrajší kúsok zeme. No a keď skončil, zrazu sa objavil jeden človiečik, a hovoril že im ešte nebola pridelená zem. Tak nakoniec boh daroval svoj najkrajší kúsok tomuto človiečiku a tak vzniklo GRUZÍNSKO !!!

Touto legendou, ktorá je pravdivá by som rád začal krátke rozprávanie o Gruzínsku.

 30. decembra 2014 som vyrazil na zimný SKIALPINISTICKÝ výlet do Gruzínska. Bol to už môj druhý trip do tejto krajiny, ale prvý krát v zime. Tento krát som letel s nízko nákladovou spoločnosťou Wizzair.com z Budapešti do Kutaisi. Ku letenke som kupoval veľkú batožinu a sport equipment na lyže. (Pri transporte viacerých osôb odporúčam zlúčiť lyže do jedného bagu a teda platiť za prepravu lyží len 1x, alebo kúpiť veľký BAG na lyže a previezť vňom hlavnú batožinu atď...)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujímavá INFO o letisku Kutaisi: ak náhodou budete odlietať z tohto letiska v noci, resp. skoro ráno, tak je možnosť zdarma prespať na letisku na žinenkách, je to strážené a zároveň gratis, vlastný spacák alebo prikrývka pomôže tiež...

Ako je zvykom tejto krajiny, tak po pasovej kontrole ma obdarovali malou fľaškou červeného vína. :-)

Transport z letiska je dobre organizovaný mikrobusmi - maršútkami, a cesta z Aiport Kutaisi do Tbilisi stála 20 lari, ale keďže som sa pridal ku skupine CZ turistov tak len 18 GEL = Lari (asi 8.2 Eur)

V Tbilisi som sa ubytoval v obľúbenom hosteli Georgia, ktorý nie je extra kvalitný ale za cenu 8 lari je cool, a vždy je tu dosť bezva ľudí na pokec. Takže sme sa dohodli že na Silvestra ideme do jedného baru v centre, kde za paušálnu cenu môžme vypiť čo chceme. Išli sme tam ja, nizozemský pár a turistická partia archeológov z Ruska. Zábava bola super, ale z Rusmi neradno súťažiť v popíjaní. Ďalši deň mi bolo nevoľne, takže som sa ešte nevyrazil do hôr, ale trošku popozeral Novoročné Tbilisi a zašiel sa vykúpať do sírnych prameňov. Prikladám mapu sírových kúpeľov v Tbilisi (neďaleko metrostanice Avlabari, asi 15 min pešo). Cena v Public Bath je nízka, v Royal bath je vysoká cena, ale existujú aj ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Mapa sírových kúpeľov v Tbilisi (neďaleko metrostanice M1 Avlabari).
Mapa sírových kúpeľov v Tbilisi (neďaleko metrostanice M1 Avlabari). 

Odporúčam prikúpiť SIM kartu GEOCELL.ge za 3 GEL s kreditom 1 GEL, resp. dokúpiť dáta 250MB za 5 GEL. SMS a hovory aj do EU budú podstatne lacnejšie, dobitie kreditu vybavíš cez dobíjací automat, ktorých je hodne. Po dostatočnom oddychu som vyrazil na najväčšie lyžiarske stredisko Gudauri:

http://www.gudauri.info/

Naša ubytovňa v Gudauri
Naša ubytovňa v Gudauri (zdroj: Rasto)

Stredisko je porovnateľné zo slovenským strediskom Jasná, ale najvyšší vrchol je vo výške 3279m. Jednodňový skipas je za super cenu 30 GEL (cca 14Eur). Vleky sú v prevádzke od 10:00 do 17:00, konektivita maršútok z Tbilisi do Gudauri je pomerne častá za 7 GEL z metro zastávky Didube. Jediný problém je tu s ubytovaním ktorého nie je veľa, resp. je drahé. V hlavnej sezóne medzi Silvestrom a Vianocami 7.1. je cena vysoká, ale to isté platí aj počas zimnej sezóny. Naštastie som v maršútke narazil na poľských turistov, ktorí ma ubytovali vo svojom apartmáne za shareovanú cenu 22 Eur (celý apartmán stál 66 Eur). Oni si ubytko bookovali značne vopred a boli tam na týždeň. Odporúčam sem ísť partii ľudí (napr. 6) a objednať veľký apartmán. Kvalita ubytka bola vysoká, v apartmáne bola zariadená kuchynka, neďaleko ubytka boli potraviny, niektoré otvorené NONSTOP. Naša ubytovňa bola asi 200m od dolnej stanice vleku, celé stredisko sa nachádza v UPPER Gudauri.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dobrá rada: ak nenájdeš vhodné ubytko, tak sa po lyžovačke odvez maršútkou smerom na Tbilisi do dediny Pasanauri, tam by malo byť ubytko lacnejšie...

Lyžiarsky svah je pekne ratrakovaný, ale mňa a PL kamaráta lákal freeride. Zväčša sme sa spúšťali z lanoviek mimo zjazdoviek dole, ale zvykli sme aj trochu vyšliapať na kopce bez vlekov a potom zalyžovať freeride. Mne sa zdalo byť strašne veľa sypkého snehu, ale že vraj býva podstatne viac. Takže z najvyššieho vrcholu sa zatiaľ nedalo jazdiť freeride na všetky strany, lebo niekde trčali kamene. V tomto smere je možno lepšie ísť do Gudauri až v polovici januára, ale ja sa priznám že som musel jazdiť až príliš na pätách, oplatilo by sa zobrať širšie freeride lyže atď.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Výšľap  na vrchol a potom freeride
Výšľap na vrchol a potom freeride (zdroj: Rasto)

Ak by ste chceli ísť na svah ako prvý, tak po dohode, je možné vyviezť sa na ratraku, bola to pre nás zaujímavá skúsenosť.

Ak by vás stredisko Gudauri prestalo baviť, môžte zájsť do ďalších SKI resortov: napr. do Mestie, Bakuriani atď... ale tieto strediská su menšie ako Gudauri.

http://www.skiresort.info/ski-resorts/asia/georgia/

http://www.skiresort.info/ski-resort/mestia/

http://www.skiresort.info/ski-resort/bakuriani/

Pre vyznávačov SKIAPINIZMU je tu možnosť výstupu na Kazbeg. Treba sa presunúť maršútkou z Gudauri asi 36 km smerom na sever ku Ruskej hranici do dediny Stepantsminda = Kazbegi . A tam urobiť 1-dňový výstup na Meteostanicu = komerčnú chatu (cca 3500 m.n.m.), a kto bude vládať aj na Kazbeg (5033m.n.m). Ale pozor, chata je od októbra uzatvorená a treba si dole v meste zohnať kľúčik, resp. sprievodcu. Cena ubytka je nízka, kúrenie na chate je obmedzené len na spoločenskú miestnosť a drevo bude asi len po dohode, takže zober kvalitný spacák, karimatku, varič ,,, a čaču (miestnu pálenku). J

Po lyžovačke som sa rozhodol trochu potúlať po južnej Gruzii. Bol som navštíviť gruzínskeho kamaráta Pata, neďaleko mesta Gardabani v dedinke Lemshveniera. Pata je SVAN pochádzajúci z najvyšsie položenej dedinky Ushguli (2200 m.n.m.) Po lavínovom nešťastí v Svanetii v roku 1987, keď zahynula väčšina obyvateľstva postihnutých dedín, sa rodiny sťahujú na zimu do rôznych regiónov Gruzínska.

Keďže by som rád podporil večne usmiateho Pata a jeho rodinku, tak uvádzam kontak na neho, s možnosťou dohodnúť si ubytovanie v Ushguli v letných a jesenných obdobiach: Paata Gvacliari, približne dom=statok v strede dediny Ushguli: +995599358521 - hovorí po rusky, SMS moc nevie písať...

Vždy vysmiaty Pata
Vždy vysmiaty Pata 

Čo nového v najkrajšej turistickej oblasti v Svanetii?

Cesta z Zugdidi do centra Svanetie do Mestie bola pekne urobená pred pár rokmi za vlády Sakashviliho, ale momentálne už by mala byť hotová aj cesta z Mestie do Ushguli, čize by tu mali premávať lacné maršútky. (Džíp na tejto trase stál pred dvomi rokmi 200 lari).

Pre zdatných turistov sa tu naskytuje možnosť zaujímavej letnej turistiky: maršútkou z Kutaisi do Lentekhi, potom viacdňovým trekom po dedinkách až do Ushguli, a potom napr. Adishi a Mestia. (resp. z Ushguli maršútkou do Mestie). Trasa z Lentekhi je turistami menej známa, čiže dobrodružnejšia. Mňa ako skialpinistu by zaujímalo to prejsť na lyžiach v zime.. Kto sa pridá?

Na záver svojho cestovania som zašiel do dediny Gelati neďaleko Kutaisi. Keďže večer 6.1. tu majú Vianoce, tak sa mi podarilo zájsť aj na polnočnú omšu do UNESCO-m chráneneho chrámu Gelati. Bola to zaujímavá skúsenosť.

Myslím že kto raz navštívi Gruzínsko a spozná okrem krásnej prírody aj milých domácich ľudí, ten sa sem bude vracať neustále. Pripomínam že veľmi zaujímavý je aj výlet do Jerevanu, hlavného mesta Arménska. Víza tiež už netreba. No paráda...

Odporúčané nákupy: Nr. 1 : koňak Sarajishvili, Nr. 2 : víno značky Marani ... minerálka Borjomi, sypané čaje ktoré sú veľmi kvalitné , chalva (mäkký tur. med, ale mierne odlišný, žuvačky , cigarety pre fajčiarov. (v Arménsku nezabudni na koňak Ararat!!!)

Odporúčané jedlá: hačapuri (posúch so syrom), khinkali (cestové knedličky plnené mäsom), Charčo (Kharcho)– polievka, najčastejšie z hovädzieho mäsa, dosť pikantná, niečo ako náš nezahustený guláš...

Info o Tbilisi - mestská doprava: samotné mesto Tbilisi sa rozprestiera pozdĺž rieky Mtkavri, takže je trošku rozťahané. Hneď od rieky začína prudký breh, miestam zráz aj viac ako 20m. Ku niektorým pamiatkam treba trošku šliapať do kopca... Nachádzajú sa tu 2 línie metra, cestovné je 0,5l ary (0,25 Eur), ale je potrebné si kúpiť kartu (asi 2 Eur) a potom ju dobiť jazdami. Samozrejme je tu veľa autobusov, maršutiek a taxi ktoré sú lacné ale nepotrebovali sme ich. 

Rasto Krasko

Rasto Krasko

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

/turista, cestovatel, backpacker/ V zivote je doolezitych niekolko veci... vystudovat nejaku skolu, najst si priatelov a pracu a potom sem tam cestovat, v ramci moznosti. Ja sa uz venujem tomuto vznesenemu hobby. Rad si organizujem vlastne tury (mikrovypravy) za sportom i poznanim. ;-) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu